Архів новин

Вчені підкажуть, як врятувати озеро | Газета 7 Днів

Вчені підкажуть, як врятувати озеро

27.12.2018 10:14
Переглядів:173

Науковці Національного університету водного господарства та природокористування у липні-грудні 2018 року провели комплексні наукові та інженерні дослідження Басівкутського водосховища. А також працюють над розробкою рекомендацій для відновлення озера і річки Устя.

Ініціатором дослідження виступила міська влада. Як пояснив заступник міського голови Рівного Сергій ВАСИЛЬЧУК, вишукування фахівців з НУВГП покажуть повну картину існуючої проблеми та зорієнтують, як можна змінити ситуацію:

– Річка Устя є унікальною за своїм розташуванням. Вона бере свій початок і впадає в Горинь лише у межах території Рівненської області. Річка "заходить" у місто уже з четвертим класом забруднення, а локальні дії на певному відрізку дають короткотривалий ефект. Тож змінити стан водойми можна лише спільними зусиллями міської й обласної влад. За попередніми розрахунками вартість таких робіт становитиме приблизно 400 мільйонів гривень.

Як повідомили з НУВГП, вже проведено інженерні, геодезичні, геологічні, гідрогеологічні, лімнологічні та морфометричні вишукування.

Як повідомив доктор сільськогосподарських наук, завідувач кафедри екології, технології захисту навколишнього середовища та лісового господарства професор Микола КЛИМЕНКО, згідно з Водним кодексом України, водоохоронна зона (ВЗ) подібних об’єктів повинна становити не менш як 50 метрів. У південній частині водосховища з правого берега в районі с. Новий Двір та з лівого берега в районі околиці м. Рівне межа ВЗ від урізу води умовно проведена на максимальній відстані (50 м). Однак з лівого берега водозбору закладені городні ділянки, що створюють небезпеку водно-ерозійних процесів.

– У центральній частині з обох берегів межі водоохоронної зони грубо порушені приватними домоволодіннями, – наголошує науковець. – У північній частині антропогенне навантаження посилюється через вплив автомобільної магістралі, що проходить по греблі водосховища. Вся права частина водозбору, що активно забудовується, в останні роки позбавлена дренажного збору та відведення на очистку поверхневого стоку. Крім того, на вході водосховище зазнає впливу забруднених вод 

р. Устя внаслідок скиду до неї недостатньо очищених стічних вод Квасилівської дільниці РОВКП «Рівнеоблводоканал».

Директор навчально-наукового інстититу агроекологї та землеустрою професор Алла ПРИЩЕПА звертає увагу на те, що в літній період вода Басівкутського водосховища не відповідає екологічним нормативам за більшістю гідрохімічних параметрів. Так, серед забруднювачів води, які мають комунально-побутове походження, вміст фосфатів у 10 разів перевищує норму, а концентрація нітритів більша за норму майже у 30 разів. Завислі речовини, наявність яких перешкоджає проникненню світла та сприяє затриманню в товщі води інших забруднювачів, перевищують допустимі межі в 25 разів.

Доктор біологічних наук, професор кафедри екології, технології захисту навколишнього середовища та лісового господарства Ольга БЄДУНКОВА наголошує, що втрачена рівновага та співвідношення між гідрохімічними параметрами позначилися на загальному кругообігу речовин у водній екосистемі Басівкутського водосховища.

Для озера характерні високі показники продукції фітопланктону, у складі якого за літній сезон спостерігається перехід на домінування синьо-зелених водоростей, які є причиною «цвітіння» води та погіршення санітарного стану водойми.

Логічним завершенням наукових досліджень є представлені кандидатом сільськогосподарських наук, доцентом кафедри екології, технології захисту навколишнього середовища та лісового господарства Ігорем СТАТНИКОМ факти щодо виявленого порушення структури землекористування, наявності точкових і дифузійних джерел забруднення, а також приймання водосховищем вод незадовільної якості. Науковець стверджує, що все це позначається на екологічних характеристиках Басівкутського озера. Отже, вимагає проведення спеціальних природоохоронних та інженерних заходів, спрямованих на підтримання його збалансованого стану.

Розробкою цих конкретних кроків і займуться науковці у 2019 році.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
11 + 3 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?