Котельня на біомасі: як це працює | Газета 7 Днів

Котельня на біомасі: як це працює

28.02.2019 16:41
Переглядів:313

Все більше великих українських міст переводять котельні з газу на біомасу – пелети, брикети, деревну тріску. Газ дорожчає, і щоб стримати зростання цін теплопостачальні підприємства використовують екологічно чисту біомасу. У нас її вдосталь, і коштує вона дешевше, ніж блакитне паливо.

Як правило, більшість людей насторожено сприймає будь-які новації. Такі особливості нашої психології – робити те, що звично. Але сьогодні, щоб не пасти задніх, потрібно вміти швидко адаптуватися.

Приклад із життя – розмір тарифів на тепло і гарячу воду. Для більшості населення це проблема номер 1. Як заплатити за комуналку, що робити, якщо немає субсидій і так далі? Багато хто вірить, що пройдуть вибори і все буде, як колись: низькі тарифи, відкриті вікна взимку. Але, насправді, факти свідчать, що ціни на газ лише зростатимуть. У цій ситуації єдиний шанс стримати ріст тарифів – зменшити споживання газу за рахунок того, щоб частину котелень перевести на біомасу. Все просто: чим менше ми спалюватимемо дорогого газу, тим нижчими будуть ціни на тепло і гарячу воду. І це нова реальність, до якої варто адаптуватися.

Відтак з’ясуймо, які бувають котельні на біомасі і як вони працюють.

По-перше, потужність котелень може бути різною. Вони можуть опалювати декілька будівель, а можуть – цілий мікрорайон і навіть місто. Наприклад, у Вінниці 2016 року було введено в експлуатацію котельню на трісках потужністю 5,2 МВт. Ця котельня забезпечує весь район Тяжилів гарячою водою і теплом. Використання деревної тріски як енергоносія зменшило паливну складову в собівартості виробництва тепла й надало можливість заощаджувати 2,3 млн кубометрів газу на рік.

Тепер у Вінниці чотири великі котельні на альтернативному паливі і місто не збирається на цьому зупинятися. І не лише Вінниця, але й Житомир, Дніпро, Івано-Франківськ та інші обласні центри.

По-друге, на одній котельні може бути встановлено два котли: один на біомасі, інший на газі. Котел на газі включається тоді, коли температура повітря падає нижче від 8–10 градусів морозу. А в інший час працює котел на біомасі. Це дає можливість миттєво реагувати на погодні умови й обирати оптимальний режим для забезпечення споживачів якісними послугами.

По-третє, котельні працюють на екологічно чистому виді палива – деревині. Це паливо CO2-нейтральне, воно безпечніше, ніж газ, і це ще одна перевага для використання біомаси у великих містах.

Якщо порівняти залишки від спалювання газу та біомаси на прикладі котельні на вулиці Герцена у Рівному, де працюватиме новий котел на твердому паливі, ми побачимо, що біопаливо екологічно чистіше.

Порівняльна характеристика фактичних викидів газового котла і котла на біомасі (м. Рівне, котельня на вул. Герцена)

 

 

Вид котла

 

Речовина

 

Фактичний викид

Норматив

граничнодопустимого викиду

масова концентрація в газо-пиловому потоці,

мг/м3

величина масового потоку в газах, що відходять,

г/год

масова концентрація в газо-пиловому потоці,

мг/м3

величина масового потоку в газах, що відходять,

г/год

 

Газовий котел

 Діоксид азоту

214,0

681,1

500

5000 або більше

 Оксид вуглецю

111,0

354,2

250

5000 або більше

Котел на біо-

масі

 Діоксид азоту NO

142,3

1290,6

500

5000 або більше

 Оксид вуглецю CO

138,7

1258,2

250

5000 або більше

 Речовини у вигляді

 суспендованих

 твердих частинок

 

38,6

 

350,3

 

150

 

менш як 500

Саме тому всі європейські країни з кожним роком ставлять більше котлів на твердому паливі. Деякі країни, наприклад Швеція, Фінляндія, Данія, Латвія та Австрія, вже понад третину власних потреб у теплі та електроенергії покривають завдяки «зеленій» енергії.

З огляду на ціни на газ настав час і нам впроваджувати кращий європейський досвід. Звісно, якщо не хочемо все зароблене віддавати на комуналку.

Олександр КРУГЛЕНКО

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
20 + 0 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?