«Перепис» землі: у Рівному порахують вільні ділянки | Газета 7 Днів

«Перепис» землі: у Рівному порахують вільні ділянки

07.03.2019 11:38
Переглядів:384

Земля, як і все решта в доброго господаря, потребує обліку і порядку. Тож, щоб достеменно знати, чим багате Рівне та на чому втрачає, у місті нині проводиться інвентаризація земельних ресурсів. Що дасть розпочата ревізія? Про це розмова журналіста «7 днів» із начальником міського управління земельних відносин Сергієм ТАРГОНІЄМ.

Сергію Георгійовичу, скажіть, скільки у Рівному землі взагалі і вільної в тому числі?

Площа міста Рівного становить 5824 гектари. Разом з тим, у нас є тільки один земельний масив – «Тинне», що має близько 50 гектарів землі, яку можна використати під забудову.

Упродовж останніх років тільки й доводиться чути, що вільної землі в місті немає. Проте на кожній сесії розглядається до сотні земельних питань. Як це розуміти?

Справді, переважна більшість питань (приблизно 80 відсотків) кожної сесії міської ради стосується земельних питань. Але це не означає, що йдеться про виділення земельних ділянок. Як правило, це – приватизація земельних ділянок під житловими будинками або оформлення таких, які перебувають у користуванні. А також – оформлення права оренди на земельні ділянки під об’єктами нерухомого майна.

Цікаво, скільки нині рівнян стоїть у черзі на отримання земельної ділянки? І яка в них перспектива?

Земельний кодекс України не передбачає черги на земельні ділянки. Але ще з дев’яностих років у місті сформована земельна черга. Цей реєстр ведеться, отже, в черзі на отримання земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво у Рівному зареєстровано 3,6 тисячі людей.

Якщо в Рівному фактично не залишилося незайнятої території, то виходить, що місто вичерпало ресурси для свого розвитку?

Це не так. Торік, скажімо, у Рівному продали ­­­­6 земельних ділянок несільськогосподарського призначення на конкурентних засадах (аукціонах). Завдяки цьому вдалося поповнити міську казну на 144 тисяч 589 гривень. Крім того, вже підготовлено до продажу на конкурентних засадах ще 23 земельні ділянки. З їхнім переліком можна ознайомитися на сайті Рівненської міської ради.

Свого часу велося багато мови щодо необхідності проведення інвентаризації землі в місті. На якій вона стадії, і що дасть ця ревізія?

Міська рада прийняла рішення про проведення інвентаризації земель у місті частинами. Зокрема, управління земельних відносин замовило розроблення технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації частини земель промислової зони міста Рівного.

Технічні документації із землеустрою щодо інвентаризації земель частини промислової зони міста Рівного в районі магістральних вулиць Млинівської, Михайла Старицького, Білої, Гагаріна та Романа Шухевича розроблені та затверджені рішеннями Рівненської міської ради 22 лютого 2018 року.

В результаті проведення інвентаризації складено переліки земельних ділянок: наданих у власність (користування) з кадастровими номерами; наданих у власність (користування) без кадастрових номерів; не наданих у власність та користування; що використовуються без документів, які посвідчують право на них; самовільно зайнятих земельних ділянок.

Також торік у грудні завершили інвентаризацію частини земель промислової зони міста Рівного в районі магістральних вулиць Князя Володимира, Фабричної та Будівельників. Цього року плануємо продовжувати інвентаризацію земель у районі вулиць Курчатова і Київської.

Отримані відомості є вихідними даними та підставою для вжиття заходів щодо надання земель у власність (користування) у встановленому законом порядку, що дозволить наповнити міський бюджет за рахунок плати (орендної плати, земельного податку) за користування земельними ділянками, а вільні привабливі земельні ділянки виставити на аукціон.

Чи правда, що приватний землевласник може не питати, що йому на своїй землі робити, і не погоджувати з владою проектів землеустрою?

Землевласники зобов’язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням. Статтею 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за порушення у сфері земельних відносин, серед яких невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.

Статтею 186 Земельного кодексу України передбачено погодження та затвердження проектів землеустрою з міською владою.

Ми живемо в епоху суцільного подорожчання, коли систематично зростають ціни на комунальні послуги, енергоносії, ліки та фактично на все. А чи змінилася останнім часом вартість землі у місті?

Ринкова вартість землі визначається за її експертною оцінкою. Більш приваблива земля, яка має комунікації, зручне місце розташування буде дорожчою, ніж земельна ділянка на окраїнах чи в менш доступних місцях.

Скільки місто заробляє на землі? До речі, не раз доводиться чути, що міський бюджет недораховується коштів, які передбачалось отримати від плати за землю. При цьому подейкують, що за оренду землі не платять навіть великі прибуткові підприємства, як-от супермаркети чи АЗС. Чи є на них якась управа?

Торік від плати за землю до міського бюджету надійшло 79 мільйонів гривень. Коли не знаходимо спільної мови з орендарями щодо оплати оренди землі, то спільно з податковими органами подаємо на боржників до суду. Процедура неприємна, зате ефективна. Готуємо проекти рішень Рівнеради про припинення права оренди підприємств-боржників. А за систематичну несплату податку й орендної плати деякі земельні ділянки були зараховані до земель комунальної власності територіальної громади Рівного. Зокрема, Рівненська міська рада вилучила земельні ділянки у ПрАТ «Компанія РАЙЗ», ТОВ ЛТД «АЕК».

Які існують важелі впливу на власників, які нераціонально використовують свої земельні ділянки?

Земельне законодавство регламентує порядок припинення прав на землю, зокрема використання земельної ділянки не за цільовим призначенням. Управління підготувало декілька проектів рішень Рівненської міської ради про припинення права користування земельними ділянками, які використовують їх із порушенням земельного законодавства.

Посадові особи органів державного контролю за використанням і охороною земель здійснюють перевірку та складають протоколи про порушення земельного законодавства. Документи спрямовують у відповідні органи для притягнення винних у нераціональному використанні землі до відповідальності.

Які проблеми вирішить, на вашу думку, приєднання до міста Рівного довколишніх об’єднаних територіальних громад?

Приєднання їх до міста забезпечить належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства. Ці територіальні громади передусім зможуть розбудувати свою інфраструктуру. Крім того, забезпечать збільшення надходжень до місцевих бюджетів та підвищення рівня життя. Поряд з тим, об’єднання територіальних громад вирішить питання ефективного використання земельних ресурсів.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
10 + 1 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?