Шансів на отримання субсидії стало менше | Газета 7 Днів

Шансів на отримання субсидії стало менше

07.03.2019 15:53
Переглядів:313

Упродовж останнього року в Україні помітно скоротилася кількість отримувачів субсидій на оплату комунальних послуг, а сума державної допомоги зменшилася на 200 гривень.

За даними Держстатистики, за січень – грудень 2018-го субсидії призначено 6,537 ​​з 14,935 мільйона зареєстрованих домогосподарств. Тобто 43,8% родин. Щоправда, до кінця року одержувачів стало набагато менше – всього 4,516 мільйона домогосподарств. У Мінсоцполітики таку тенденцію пояснюють двома причинами, пише «Сегодня». Перша – зростання доходів населення через те, що за рік збільшилися соцстандарти (на 8%), а також підвищилися зарплати. А значить ті, хто отримував невеликі субсидії, близько 100 грн на місяць, їх втратили. Друга – соцслужби стали ретельніше перевіряти декларації претендентів, і багатьом за підсумками розгляду було відмовлено. Про це говорять і підрахунки Держстатистики: 2018 року тих, хто звернувся за держдопомогою, виявилося на 8,9% менше, ніж 2017-го, а ось тих, кому її не призначили, стало більше на 25,8%.

Водночас зменшились і суми держдопомог. Зокрема, середня субсидія в Україні торік у грудні становила всього 713 грн. Рік тому держдопомога була на 28,2%, або на 200 грн більшою. Але рекордні суми – понад 1000 грн – залишились у Львівській області та на Волині. Трійку лідерів замикає Рівненщина, де середня субсидія становила 948 грн.

Про те, хто саме і чому втратив право на субсидію, а також чому стали меншими суми державних допомог, редакції «7 днів» розповіла заступник начальника міського управління праці та соціального захисту населення Олена ПЕТРИК.

– Олено Леонідівно, що зумовило скорочення кількості субсидіянтів?

Однією з основних причин зменшення кількості домогосподарств, яким призначено субсидії, є зміни в Положенні про призначення житлових субсидій, що запроваджені з 1 травня 2018 року. Новим є те, що під час визначення права на призначення субсидії та обчислення доходів при її розрахунку враховуються не тільки громадяни, які зареєстровані в даному домогосподарстві, а й члени сімї особи зі складу домогосподарства, хоч вони і зареєстровані за іншими адресами.

– За яких підстав можуть відмовити у призначенні субсидії?

– Положенням визначено, що житлові субсидії не призначаються, зокрема, в таких випадках. По-перше, якщо опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 квадратних метрів для квартир у багатоквартирному будинку і 200 квадратних метрів – для індивідуальних будинків. По-друге, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше ніж п’ять років (крім мопеда). По-третє, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді (вибачте зам канцелярську мову, але озвучу так, як це написано в положенні):

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії;

або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;

та/абоними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

У призначенні субсидії також можуть відмовити, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення (автоматичним перерахунком) здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі призначених на понаднормову площу житла) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень. Ще однією підставою для відмови може служити наявність боргу. Тобто якщо структурний підрозділ з питань соціального захисту населення отримав інформацію про наявність простроченої понад два місяці, а з 1 лютого 2019 року – один місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (340 гривень).

Крім того, субсидії не можуть бути призначені, навіть за рішенням комісії, якщо у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи зі складу домогосподарства в періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, були відсутні доходи, або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, чи не сплачено ЄСВ в розмірі, не меншому від мінімального, і такі особи в цей період перебували за кордоном сукупно більш як 60 днів (за винятком документального підтвердження шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики, або відряджень, навчання чи лікування за кордоном).

– Якщо має місце бодай одна з перерахованих обставин, то шансів на держдопомогу фактично немає?

– Чому ж? Положенням визначені випадки, у яких комісія з розгляду та прийняття рішень щодо надання матеріальної допомоги громадянам із числа соціально вразливих верств населення і громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, може, як винятки, приймати позитивні рішення. Однак умови їхнього прийняття чітко окреслені. У разі відсутності доходів та сплати ЄВС мають бути надані додаткові підтвердні документи. Зокрема про те, що такі особи надають соціальні послуги чи перебувають у місцях позбавлення волі, під домашнім арештом, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою (це підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я встановленого зразка). Якщо ж це алко- або наркозалежні особи, то має бути висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров’я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку.

На жаль, ситуація складається така, що в багатьох випадках у комісії відсутні підстави для прийняття позитивних рішень.

– Олено Леонідівно, а чому розмір субсидій став меншим?

Цепов’язано з підвищенням доходів громадян і тим, що змінилася методика розрахунку розміру субсидії. Так, для призначення субсидій на опалювальний сезон 2017/18 року враховувались доходи громадян за ІІ півріччя 2016 та І півріччя 2017 років, а для непрацюючих пенсіонерів – розмір пенсії за місяць, за який беруться доходи.

Для призначення субсидій на опалювальний сезон 2018/19 року вже бралися доходи громадян за І півріччя 2018 року та збільшені пенсії. Останні зросли у порівнянні з попередніми роками в зв’язку підвищенням розміру мінімальної заробітної плати та проведеними наприкінці 2017 року перерахунками пенсій. Причому, розрахунок розміру субсидії здійснюється відповідно до встановлених соціальних норм житла та соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України за № 409 від 6 серпня 2014 року.

Оскільки до цієї постанови було внесено зміни, розрахунок субсидії на попередній і теперішній опалювальний сезони здійснювався, зважаючи на норми житла та соціальні нормативи, деякі з яких з 2018 року зменшені. Зокрема, норма використання в опалювальний період 2017/18 року природного газу для індивідуального опалення становила 5 кубометрів на квадратний метр опалювальної площі на місяць, на опалювальний період 2018/19 року – 4,5 кубометра.

Із 1 січня 2018-го для користування послугами з електропостачання застосовуються норми у житлових приміщеннях/будинках – 70 кіловат-годин на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кіловат-годин на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства). Щоправда, обсяг має бути не більш як 190 кіловат-годин на місяць. Причому, до січня 2018 року ці норми були затверджені в розмірах для житлових приміщень і будинків – 90 кіловат-годин на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кіловат-годин на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кіловат-годин на місяць. Всі ці нововведення й вплинули на зменшення сум субсидій.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
1 + 12 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?