2 квітня – Всесвітній день поширення інформації щодо проблем аутизму | Газета 7 Днів
2 квітня – Всесвітній день поширення інформації щодо проблем аутизму
Близько двох тисяч українських дітей хворіють на аутизм. Такими є оцінки фахівців щодо поширення цього порушення розвитку нервової системи.
Аутизм виявляється уже в ранньому віці та розвивається протягом життя. Серед найголовніших симптомів для діагностики такого відхилення вчені називають так звану тріаду Лори Вінг: це складнощі в сфері соціальної взаємодії; порушення у сфері вербальної і невербальної комунікації; вкрай обмежений репертуар видів активності, інтересів та повторюваний репертуар поведінки.
Діти із цією формою психічного розвитку можуть говорити із особливою інтонацією, порушуючи тон і ритм мовлення. Вони переважно не застосовують жестів, рідко дивляться при розмові в очі, можуть не впізнавати себе в дзеркалі, не виявляти інтерес до людей навколо, не озиватися, коли їх кличуть по імені. Це – деякі із симптомів аутизму. Над тим, чому виникає аутизм, вчені продовжують дискутувати, говорить психіатр Володимир Погорілий. «Це окрема хвороба, фахівці здебільшого схиляються до того, що має вона генетичне походження. Інтелект в аутиста збережений.
Аутизм залишається мало вивченим в Україні, констатують фахівці. Але, як наголошує Володимир Погорілий, в останні роки ситуація із допомогою аутистам поліпшується. Хоча це – досягнення благодійних, а не державних центрів. «У нас цими питаннями стали займатися, на жаль, не так давно. Але створюються різні центри, я знаю, що в Києві є спеціальна програма. Але батьки мають оплачувати все самі, платити тренерам, психотерапевтам, які би працювали з дітьми».
У Сполучених Штатах на навчання однієї людини з аутизмом витрачають понад 40 тисяч доларів на рік. В Україні ж зараз не робиться практично нічого, що залежить від держави, зазначає одна із засновників благодійного фонду для дітей з обмеженими можливостями в місті Сіверськодонецька, Тетяна Соболєва. В Україні немає жодного державного терапевтичного чи навчального закладу, бракує методик навчання та адаптації цих дітей.
Тож вирішення всіх проблем покладається на батьків, стверджує Тетяна Соболєва. «Повинні бути корекційні групи в садочках, корекційні класи в школах. На жаль, це все рідкісне явище».
Окрім навчання, велике значення в адаптації дітей із аутизмом має рання діагностика. Адже приблизно 60% таких дітей, реабілітацію яких починають у віці 1,5-3 роки, мають змогу піти до загальноосвітніх шкіл, розповів Радіо Свобода Ігор Марценковський, провідний дитячий психіатр Українського інституту соціальної і судової психіатрії та наркології. «Якщо ж діагностика розладу відбувається пізніше, десь у 5-6 років, то 60-70% таких дітей матимуть помірну розумову відсталість і внаслідок поведінкових розладів не зможуть відвідувати навіть допоміжні школи. За останні роки ми маємо певний прогрес в цьому плані, все більше і більше таких дітей вчаться в загальноосвітніх школах. Є такі діти зараз і серед старшокласників», - наголосив фахівець.
За останні 10 років кількість людей із аутизмом у світі збільшилася в сотні разів. У деяких державах цю форму психічного розвитку має кожна трьохсота дитина. В Україні – одна із п’яти тисяч. Але поширення аутизму в Україні триває.
Джерело: https://www.radiosvoboda.org/
7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.