Архів новин

Друзів забагато не буває | Газета 7 Днів

Друзів забагато не буває

16.05.2019 16:15
Переглядів:688

Третьої суботи травня в Україні відзначають День Європи. Як і в багатьох містах, у Рівному відбуваються святкові заходи на підтримку європейської ідентичності українців, європейських традицій і цінностей. Гостями нашого міста у ці дні стають представники міст-партнерів Рівного з різних країн Європи. Детальніше про співпрацю з європейцями ми поспілкувалися з начальником відділу міжнародних зв’язків Рівненського міськвиконкому Оленою ПЕТРІВ, яка впродовж багатьох років налагоджує дружні відносини між Рівним та іноземними містами-партнерами.

Пані Олено, з якими містами у Рівному існують партнерські зв’язки?

Партнерами нашого міста є міста Пйотркув Трибунальський, Забже, Люблін та Ґданськ, Радомщанський повіт (Польща), а також Відін (Болгарія), Зволен (Словаччина), Оберфіхтах (Німеччина), Кобулеті (Грузія), Сєвєродонецьк (Україна) і Князівство Монако.

– Розкажіть, будь ласка, у яких напрямах відбувається ця співпраця, що вона дає обом сторонам?

– Угода про співпрацю забезпечує, перш за все, формування надійного взаємовигідного партнерства, а також можливість використання досвіду інших країн. Ми можемо здійснювати корисні обміни офіційними делегаціями, групами лікарів, вчителів, учнів, танцювальними та музичними колективами тощо. Не варто забувати й про те, що партнерські відносини між містами – це прекрасна нагода промоції Рівного, нашої держави, культури і традицій за межами України.

 Як саме виникає партнерство між містами? Потрібен якийсь особливий збіг обставин чи певна зацікавленість однієї зі сторін?

 Це відбувається по-різному. Як офіційним шляхом, так і через особисті контакти, дружні взаємини між окремими людьми, які переростають у співпрацю між містами. Безумовно, на першому місці – людський фактор. Адже має бути зацікавленість конкретних людей. І якщо ти бачиш, що в людини очі горять, що є бажання, то налагодження співпраці стає можливим. 

 Олено Святославівно, яке місто стало першим партнером Рівного?

 Ще за радянських часів першим містом-побратимом Рівного було невеличке містечко Відін, розташоване на північному заході Болгарії. На його честь навіть назвали одну з рівненських вулиць – Відінська, вона й сьогодні так називається. До 1989 року контакти з болгарським містом активно розвивалися, потім співпраця призупинилася. У 2001 році партнерські зв’язки знову були поновлені, мери обох міст підписали угоду про співпрацю. Нині ми активно співпрацюємо з болгарами у сферах культури, туризму, освіти, молодіжних обмінів.

 А з яким містом Рівне співпрацює найактивніше?

 Надзвичайна співпраця у Рівного – з польським містом Забже, яка почалася з обміну досвідом між українськими й польськими медиками. Лікарі з міської лікарні робили спільні з польськими колегами операції на чолі з професором Маріаном Зембалою, директором Сілезького кардіологічного центру в м. Забже та колишнім міністром охорони здоров’я Польщі. Завдяки цій співпраці врятовано вже не одне життя. А Маріан Зембала став для Рівного людиною-легендою. Адже саме він багато років поспіль допомагав медикам нашого міста, організовуючи для них навчання в Польщі та доправляючи у міську лікарню обладнання, необхідне для коронарографії і стентування хворих на серцеві недуги. Із Забже нас єднає не лише медицина, а й багаторічні культурні зв’язки. Частими гостями у польському партнерському місті є вихованці та викладачі Рівненської державної дитячої художньої школи імені Андрія Мартиненка, які беруть участь у щорічних міжнародних фестивалях-конкурсах малюнку. Юні художники можуть не лише вдосконалити власні здібності, втілити свої проекти, а й випробувати сили у мистецтві на світовому рівні, збагатити свій особистісний культурний рівень. Натомість учні та викладачі з художньої школи Забже приїздили й на міжнародний пленер до Рівного.

Налагоджена тісна співпраця між театрами нашого міста і Забже. Вперше, у 2015 році, колектив Рівненського облмуздрамтеатру представив виставу «Останній строк» на сцені Театру Нового у місті Забже під час щорічного всепольського фестивалю сучасної драматургії. Цього року Рівне очікує приїзду театру з міста Забже в рамках святкування ювілею Рівненського облмуздрамтеатру.

 Уже багато років Рівне отримує гуманітарну допомогу з німецької Баварії, адже делегація з німецького міста Оберфіхтах є частим гостем нашого міста. Які особливості цієї співпраці?

 Першу благодійну допомогу наше місто отримало у 1991 році, і вже 28 років поспіль німецькі благодійники з Баварії приїжджають до Рівного з вантажами гуманітарної допомоги для соціальних і медичних закладів міста. Надзвичайну цінність становить медичне та операційне обладнання, вартість якого, за скромними підрахунками, сягає десятків мільйонів євро.

Дуже цікавий але маловідомий факт: в Оберфіхтаху є лише 25 тисяч мешканців. Коли мер цього міста звернувся до дипломатичних установ України в Німеччині з метою відшукати партнерське місто, вибір припав на Рівне, оскільки вважалося, що наше місто теж невеличке. Також одним із критеріїв було те, щоби міський голова українського міста був безпартійним. Тут є одне «але»: у даних про Рівне закралася помилка – замість 250 тисяс мешканців було написано 25 тисяч. Тож саме завдяки оцій помилці та випадку Рівне у 90-х роках отримало неоціненну допомогу. Окрім гуманітарних вантажів, влада німецького містечка фінансувала операції рівнян у німецьких клініках, запрошувала на стажування лікарів, вихователів садочків. Також організовувала оздоровлення дітей, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, та дітей із малозабезпечених сімей чи діток із вадами здоров’я.

Ми глибоко вдячні своїм німецьким друзям за їхню добру волю, їхній час, кошти та благородні серця. Наша співпраця не обмежується лише отриманням гуманітарних вантажів. Відбуваються жваві культурні обміни на рівні художніх та творчих колективів, завдяки яким ми глибше пізнаємо культуру, звичаї та традиції наших європейських сусідів.

– Пані Олено, а які точки дотику Рівного і Князівства Монако?

Пріоритетним напрямом співпраці став, як не дивно, розвиток спорту в нашому місті. А родзинкою – долучення Рівного до європейського ралі-марафону «Київ – Монте-Карло». Цей марафон 2015 року стартував в Україні, його маршрут пролягав через наше місто. Рівняни і гості міста спостерігали за гонкою електромобілів – екологічного електричного транспорту, чистого і безпечного для довкілля.

– Серед міст-партнерів є й грузинське місто Кобулеті, угоду про співпрацю з яким підписано у 2016 році. Як виникло це партнерство?

 

 

 

Як це часто трапляється, спочатку подружилися люди, ці взаємини й дали поштовх до започаткування співпраці на офіційному рівні між містами. Результатом стало підписання 19 квітня 2016 року угоди про партнерство під час Міжнародного форуму «Перспективи та умови українсько-грузинського співробітництва». Оскільки Кобулеті – курортне місто на березі Чорного моря, тому тут ішлося про можливості співпраці в галузі туризму.

– Які перспективи подальшого розвитку партнерських зв’язків з європейськими містами, країнами?

Для початку трохи статистики: відділ міжнародних зв’язків щороку організовує прийом майже 50 іноземних делегацій як з міст-партнерів, так і представників інших країн. Тож кожна зустріч містить у собі потенціал для розвитку більш конструктивної співпраці. Наприклад, нині ми налагоджуємо контакти з Францією та Хорватією, а також зі ще одним польським містечком, Єлєня Гура, секретар міської ради якого має рівненське коріння. Перебуваємо в активному пошуку партнерського міста за океаном.

– Пані Олено, що для Вас особисто День Європи?

Вже кілька років поспіль День Європи у Рівному відбувається під гаслом «Україна – це Європа!». Адже саме в європейській цивілізації ми бачимо корені своєї ідентичності. Україна чітко задекларувала свій європейський вибір. І ніхто не має права у нас цього відібрати. Занадто велика ціна була за це заплачена. Гарантією нашої безпеки є членство в ЄС та НАТО. Найважливіше, що в європейському світі існує повага і намагання до чіткого дотримання цінностей: мир, верховенство права, демократія… Проте, ми самі маємо прагнути побудувати суспільство справедливе та терпиме. Перш за все, ми повинні поважати одне одного.

– І насамкінець, які вкрай важливі європейські цінності нам, українцям, вартувало би перейняти у наших європейських сусідів?

Переконана, що у європейців слід взяти відчуття гідності. А саме почуття гідності і приналежності до нації об’єднує нас в спільноту. Ми повинні гордитися тим, що ми – українці, що ми нація, яка заслуговує на повагу. Як надзвичайно влучно висловилася геніальна Ліна Костенко, « А ви думали, що Україна так просто. Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни».

– Пані Олено, дякуємо Вам за надзвичайно інформативну та цікаву розмову. Успіхів Вам, наснаги та натхнення у створенні позитивного іміджу Рівного і рівнян у європейській спільноті, встановленні нових корисних зв’язків та плідних партнерських відносин з іноземними містами. І, звісно, зі святом! З Днем Європи!

 

 

 «У Польщі й себе показали, й однодумців знайшли»

Керівник зразкового ансамблю сучасного танцю «Едельвейсики» Тарас ЛАГНЮК:

Народний ансамбль сучасного танцю «Сузір’я Едельвейс» із міста Рівне мав за честь представляти Україну на фестивалі у польському місті Пйотркув Трибунальський. Надзвичайно теплий прийом, дружня атмосфера, високий рівень артистів – все це принесло багато позитивних яскравих вражень усім гостям. Обмін творчим досвідом та культурними традиціями, неформальне спілкування з учасниками з різних країн світу, а також цікава екскурсійна програма залишили незабутні спогади і бажання знову відвідати гостинне польське місто.

 

 

 

 

«Не лише танцювали, а й пізнавали» 
Керівник зразкового ансамблю танцю «Полісяночка», заслужений працівник культури Євгенія ЖЕМЧУГОВА:

– «Полісяночка» упродовж кількох років виступала в Оберфіхтаху (Німеччина) і Зволені (Словацька Республіка). Найкращі спогади – про людей, які своєю щирістю, відкритістю вразили нас всіх і залишили часточку своєї душі в наших серцях. Наші друзі з Оберфіхтаха організували дітям чудовий відпочинок. Ми не лише виступали, але й ознайомились із системою освіти, що було корисно і пізнавально. А відвідування аквапарку і «Льофлінпарку» справили незабутнє враження. Що стосується Зволена, то контакти з колективом «Зорнічка» під керуванням Марії Мазорової мали продовження. Вони не раз бували в Рівному й брали участь у наших спільних концертах.

 

 

 

 

«Є чому вчитися і навчити інших»
Директор – художній керівник Рівненського обласного академічного музично-драматичного театру, народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка Володимир ПЕТРІВ:

– Багато років ми плідно співпрацюємо з театральними колективами Європи. багато років плідно співпрацюємо з театральними колективами Європи. Особливо теплі і якісні у творчому плані стосунки склалися з Театром Новим міста Забже, що у Польщі, та словацьким Театром Йозефа Грегора Тайовского у Зволені. Безумовно, такій співпраці сприяє дружба у культурному вимірі наших міст та підтримка міських очільників із європейської та української сторони.

Разом зі зволенськими та забжанськими колегами нам вдалося реалізувати чимало мистецьких та соціальних інтеграційних проектів. Наші зустрічі по цей чи по інший бік кордону – це завжди корисно і пізнавально. Маємо за плечима обмінні гастролі, спільні майстер-класи, творчі зустрічі. Нам важливо знати, що робиться у театральному всесвіті, а спілкування з іноземними колегами дає нам таку можливість.

Пригадую ту неймовірну атмосферу, коли у 2002 році ми представили словацькій публіці виставу «Остання жінка Дон Жуана» у стінах Зволенського замку. Залишились прекрасні враження від зустрічі з тамтешньою української діаспорою. Того ж року словаки завітали до нас. На рівненській сцені відбувся показ їх вистави і спільний майстер клас для студентів театральних спеціальностей.

Щодо наших забжанських колег, то ми постійно на зв’язку з директором Нового Театру, Єжи Макселоном, ділимось творчими планами, радимось. У 2015 році ми були запрошенні у Забже як спеціальний гість Міжнародного фестивалю «Представлена реальність» з виставою «Останній строк», а потім поляки гастролювали у нас. Разом з поляками ми відвідали Львів.

І в Рівному, і в Забже ми мали зустрічі з мерами міст. Приємно знати, що влада міста тримає руку на пульсі культурного життя та стежить за розвитком місцевого театру.

У грудні 2019 року ми чекаємо Театр Новий із Забже та Театр зі Зволена на святкуванні 80-річного ювілею нашого колективу.

Вважаю, що без пізнання того, що роблять закордонні сусіди, рух вперед унеможливлюється. Та й себе варто показувати, адже нам, українцям, справді є чим пишатися.

 

 

 

 

 

«Співпрацюємо з польськими освітянами з 2013 року»

Директор спеціалізованої школи «Центр Надії» ім. Надії Маринович Олена ШЕНКНЕХТ:

– Співпраця між школою «Центр надії» (м. Рівне) та гімназією імені В. Реймонта (місто Клещув, Польща) триває з 2013 року. Традиційна програма перебування дітей чи то в Україні, чи в Польщі включає в себе не лише екскурсії до визначних місць, а й проведення спільних прикладних майстер-класів народно-ужиткового (гончарство, вишивка, виготовлення ляльок-мотанок) та сучасного мистецтва. Діти залюбки беруть участь у інтелектуальних вікторинах та спортивних квестах-змаганнях, благодійних велозабігах та дружніх матчах.

 

 

 

«На фестивалі у Забже змагалися в художній майстерності»

Заступник директора з навчально-виховної роботи Рівненської державної дитячої художньої школи імені А.І. Мартиненка Наталія ДРЕБОТ:

– Щороку учні з нетерпінням чекають поїздки на фестиваль до Забже. Хтось готується морально, а хтось підтягує свої практичні вміння. На фестиваль приїздять учні та викладачі з партнерських міст, а саме: німці, словаки, поляки, росіяни та французи різних вікових категорій. Рівень завдань досить серйозний, і конкурс не з простих.Окрім конкурсу учасники фестивалю також відвідують мистецькі галереї, виставки, бувають на екскурсіях, краще пізнають історію та культуру Польщі. У 2017 році до нас приїздили учні та викладачі із Забже для участі у І Міжнародному пленері учнівської творчості «Палітра», який був присвячений Дню Європи. Гості змогли відвідати Дубенський замок та Острозький краєзнавчий музей, побували в Рівненському зоопарку.

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
12 + 1 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?