Таємний код вишиванки | Газета 7 Днів
Таємний код вишиванки
Що можна дізнатися про людину з візерунків на її вишиванці та як правильно обрати саме свою річ, - про ці та інші секрети традиційного і улюбленого українцями одягу розповіла відома вишивальниця, дизайнер та засновниця власного бренду вишитих речей Анна МАРЧУК.
Українська вишиванка вже давно перестала бути елементом традиційного народного костюма. Із старих скринь вона перекочувала в наші шафи та на модні подіуми. Нині сорочка чи сукня, сумка чи взуття з вишитим орнаментом – це модна і стильна деталь гардеробу, що доповнить будь-який образ на свято чи в будень.
– Орнаменти на одязі. З давніх-давен наші пращури використовували їх не тільки з декоративними намірами. Символи і знаки несли в собі інформацію та слугували оберегом. Кожен елемент вишивки має свою символіку і значення. З них можна було дізнатись як про власника вишиванки, так і про задум, що у неї вклав автор.
Так, за характером візерунки можна поділити умовно на чотири групи: геометричні, рослинні, геометрично-рослинні й зооморфні. Геометричні хвилясті лінії символізують плинність часу, повітря і воду, свастя пряме та обернуте – початок і кінець, схід та захід сонця. Дуб та калина належить до символів, що зображуються на парубочих і дівочих вишиванках. Вони гармонійно поєднують у собі чарівну та цнотливу красу і неймовірну силу. Мак здавна захищав людей від усілякого зла. Також мак слугував символом народної пам’яті, скорботи, любові та суму за загиблими.
Рівненська вишиванка має свої регіональні особливості. Орнаменти складаються переважно з простих геометричних фігур, вишитих в один, як правило червоний, колір на білому чи сірому полотні. Зрідка підсилювали візерунки чорним або синім кольором нитки. Зустрічаються також рослинні орнаменти і стилізовані образи звірів. Простий селянський побут знаходив своє відображення і в одязі, тому на Поліссі вишиванка була дуже простою. Це багатократне повторення ромбоподібних геометричних ліній різної товщини, куди можуть вписувати стилізований малюнок хмелю, винограду, чорнобривців, рожі та інше.
Вишиванка ручної роботи – звісно ж, найкраща, особлива та, що вишита з любов’ю материнськими руками для своїх дітей. Це не тільки дієвий оберіг, а й пам'ять про найріднішу людину. Її можна передавати з покоління в покоління. Кожен українець повинен мати вишиванку ручної роботи. Наші предки вірили, що як вишитий рушник охороняє кожен будинок, так і вишита сорочка оберігає людину від недобрих думок і від лихого ока. Якщо ви не вмієте вишивати, оберіть гарного майстра. Він має бути насамперед позитивним, любити свою справу і вкласти все найкраще, що може, у виготовлену вишиванку.
7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.