Архів новин

Субсидії по-новому | Газета 7 Днів

Субсидії по-новому

24.05.2019 17:09
Переглядів:499

Монетизація – в законі, боржник – в опалі

Важко й пригадати, скільки разів останнім часом змінювався порядок виплати субсидій. Із 1 травня знову запроваджено нові правила. Субсидії автоматично перераховуватимуться не всім, їх виплачуватимуть переважно у готівковій формі. Водночас вводиться додатковий механізм суворого контролю за боржниками. Про основні новації в механізмі призначення субсидій ведемо мову з начальником міського управління праці та соціального захисту населення Вірою МЕЛЬНИК.

– Що змінилося в принципах нарахування державних допомог на оплату комунальних послуг?

– Усі субсидії тепер будуть призначатися переважно в готівковій формі. Однак, як і раніше, застосовуватимуться дві форми її виплати: готівкова і безготівкова. По-друге, чітко визначено категорії громадян, яким субсидія буде перерахована автоматично і кому потрібно звернутися в управління та подати нові заяви і декларації. По-третє: субсидія не призначається в разі наявності боргу з оплати за житлово-комунальні послуги. Однак до уваги не будуть братися борги, утворені внаслідок того, що Ощадбанк не перерахував суми житлових субсидій у грошовій безготівковій формі організаціям – надавачам послуг через те, що між ними не укладені договори.

Для призначення субсидії на неопалювальний сезон будуть враховуватися доходи громадян за 3 і 4-й квартали 2018 року та для пенсіонерів – розмір пенсії за березень 2019 року, а на опалювальний – за 1 і 2-й квартали 2019 року та для пенсіонерів – розмір пенсії за серпень 2019 року.

Новим є те, що, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від’ємне значення, приймається рішення про непризначення субсидії. Однак з початком опалювального сезону субсидії таким домогосподарствам перераховуються автоматично, без звернення громадян, і до розрахунку субсидії враховуються доходи вже за інший період.

– Як рівняни можуть дізнатися: буде їм субсидія перерахована автоматично чи потрібно звертатися за її призначенням?

– Домогосподарствам, які одержували субсидію в попередньому періоді (2018-19 рік) і в яких нема заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія буде призначатись автоматично. Допомогу цим домогосподарствам будуть виплачувати в готівковій формі, незалежно від того, у якій формі вони отримували субсидію в опалювальному сезоні.

В опалювальний період 2018-19 року на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення було 26 261 домогосподарство одержувачів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Із березня цього року 22 718 домогосподарств отримали житлові субсидії готівкою: 15 590 – через Пенсійний фонд України, 7128 – через АТ «Ощадбанк». Субсидію в безготівковій формі через АТ «Ощадбанк» отримали 1476 домогосподарств.

Проте є категорії сімей, які отримували субсидію в попередній період, однак для її призначення на новий період мають подавати нові заяви та декларації: ті, хто орендує житло, внутрішньо переміщені особи. За призначенням державної допомоги також потрібно звертатися тим, кому субсидія була призначена на осіб, які фактично проживають у помешканні, а не на всіх зареєстрованих осіб (за умови підтвердження їхнього проживання за іншою адресою). Заяви знову мають подати субсидіянти, у домогосподарствах яких є особи, члени сім’ї яких зареєстровані за іншою адресою; де відбулися зміни у складі сім’ї протягом останнього року; де зареєстровані особи праце­здатного віку, в яких нема доходів або вони менші від мінімальної заробітної плати (за умови підтвердження цих складних життєвих обставин інвалідністю, віком, станом здоров’я, алко- чи наркозалежністю тощо).

– Субсидії з травня будуть виплачуватися готівкою чи безготівково?

– Всім, хто звернеться за державною допомогою і отримає її, субсидія буде виплачуватися в готівковій формі: пенсіонерам за місцем отримання пенсійних виплат (на пенсійні картки чи через АТ «Укрпошта»), а тим громадянам, хто ще не на пенсії,– через АТ «Ощадбанк».

Внесені в законодавство зміни дозволяють отримувачеві субсидії подати відповідну заяву і вже за місяць після її подання отримувати субсидію в безготівковій формі. До слова, всім тим, хто звертається за субсидією вперше, вона призначається у безготівковій формі на підставі поданих декларації і заяви. У безготівковій формі буде призначатись субсидія і тим громадянам, які погасять наявну у них за період дії попередньої субсидії заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги та повторно звернуться за призначенням субсидії.

– Чи змінилися вимоги до громадян, які хочуть звернутися за призначенням субсидії? Що може стати причиною відмови?

– Є перелік обставин, за яких субсидія не призначається. Вони залишилися незмінними. Отож, субсидія не призначається тим, у кого:

– опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. м для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. м для індивідуальних будинків, не враховуючи виняткові випадки, визначені положенням;

– будь-хто зі складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менш як п’ять років (крім мопеда);

– у складі домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку і в них взагалі нема доходів, або середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, або ж за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в мінімальному розмірі впродовж трьох місяців;

– будь-хто з членів домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії придбав товар або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг) на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень.

Підкреслю, що під час визначення права на призначення субсидії та обчислення доходів при її розрахунку враховуються не тільки громадяни, які зареєстровані в домогосподарстві, а також члени сім’ї кожного, хто входить до складу мешканців домогосподарства. Тобто до уваги береться не тільки майно, набуття права власності, перебування за кордоном та наявність доходів і сплата єдиного соціального внеску всіх осіб, які зареєстровані в даному помешканні, але й усіх членів їхніх сімей (чоловік, дружина), хоч вони й зареєстровані за іншими адресами.

Новим у законодавстві про субсидії є те, що причиною для відмови у призначенні субсидії є наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 340 гривень. Також субсидія не призначається, якщо особа не повернула надміру перераховану суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Але, зауважу, субсидія все одно не може бути призначена (навіть за рішенням комісії), якщо у члена домогосподарства або члена сім’ї особи зі складу домогосподарства не було доходів, або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, чи не сплачено ЄСВ в розмірі не менше від мінімального, і такі особи в цей період перебували за кордоном сукупно більш як 60 днів. Звичайно, існують випадки, у яких комісія з питань призначення всіх видів соціальної допомоги та надання пільг за фактичним місцем проживання може, як виняток, приймати позитивні рішення. Проте умови їхнього прийняття чітко окреслені, і в разі відсутності доходів та сплати ЄВС громадяни мають надати додаткові підтвердні документи, перелік яких залежить від обставин, в яких опинилась конкретна сім’я та про які детально можна дізнатись у спеціалістів управління.

Прийом документів і надання роз’яснень, як і раніше, проводиться у філіях управління.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
4 + 2 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?