Архів новин

Не стелітеся: говоріть українською | Газета 7 Днів

Не стелітеся: говоріть українською

25.05.2019 21:50
Переглядів:732

Напередодні Дня філолога в центрі Рівного студенти-мовознавці роздавали перехожим буклети та календарики, співали українських пісень і танцювали під українську музику.

 

Тиждень, що минає був насичений філологічними подіями: Верховна Рада прийняла новий правопис, учні ЗОШ склали тести з української мови, у п’ятницю відзначали День слов’янської писемності та культури, та свою акцію «Говоримо українською» організатори приурочили до Дня філолога (25 травня).

-  Ми роздаємо людям буклети і календарики, які нам допомогла зробити Рівненська міська рада. У буклетах є загальні правила та найрозповсюдженіші помилки, тож вони стануть у пригоді всім, хто дбає за чистоту своєї мови,- каже студентка факультету української філології РДГУ Анна Столярук.

 

Як і решта громадян, усі філологи в передочікуванні прийнятого Закону про мову. Можливо більше за всіх знають, тож хочуть і решті донести, щоб не цурались своєї мови. Бо мова є скарбницею, нашою історією і майбутнє за мовою.

 

 

Зазвичай акцію на підтримку мови  факультет української філології РДГУ організовує в День української писемності та мови (9 листопада). Цього року вирішили використати сприятливі погодні умови травня.

­­- Ми не залучаємо людей до своєї акції. Але, як правило, вони самі зупиняються, стоять і слухають, щось запитують. Так ми популяризуємо свій факультет. Розповідаємо про те, чого навчаємо наших студентів, про їхнє цікаве й змістовне життя. Можливо, ми живемо не «по-модньому», але в українському руслі, душею з Україною, ­- розповідає заступник декана з виховної роботи факультету української філології РДГУ Наталя Павлюк.

У цей день ми звернулись до перехожих, аби дізнатись про їхнє ставлення до подібних акцій та необхідність підтримувати українську мову.

Валентина, рівнянка, 72 роки:

Підтримувати українську мову треба. Ми українці повинні любити і поважати нашу мову. Вона – душа народу, не буде мови, то не стане й народу.

Олександр, харків’янин, 22 роки:

Ми повинні розмовляти українською мовою. Хоча в Харкові більшість спілкується російською. Але я вільно володію і українською, і російською. Українська – це наша державна мова. Її обов’язково треба підтримувати. На жаль, навіть я в побуті більше розмовляю російською мовою. Думаю, що все залежить від менталітету людей, у кожному місті він свій.  Побільше б таких акцій було у нашому місті, може б і в нас більше людей перейшло на українську.

Наталія, рівнянка, 45 років:

Українську треба підтримувати, але не думаю, що їй щось загрожує. Якщо людина освічена, має широкий світогляд, то вона нічого проти не буде мати.  

Галина, рівнянка, 64:

Думаю, що всім потрібно розмовляти гарною українською мовою, читати, писати. Хоча  я все життя вчилась російською, та українську мову знаю. Коли до мене звертаються російською, відповідаю російською, коли українською – то українською.

Раїса, рівнянка, 71 рік:

Такі акції треба проводити, бо хто ж буде нашу мову підтримувати, як не українці. У моєму оточенні в основному всі україномовні. Та й з росіянами спілкуюсь також українською: вони її добре розуміють. Маю на увазі тих, що живуть в Україні.

Віталій, рівнянин, 36 років:

Мову треба підтримувати, а от акції такі – не знаю. Я спілкуюсь більше суржиком, часто проскакують російські слова. Мені подобається як хтось говорить гарною українською, але сам я лінуюсь, та й прагнення такого немає.

Ольга, рівнянка, 37 років: 

Ми зазвичай спілкуємось українською, хоча суржик частенько трапляється. Загрози для української були є і будуть завжди. Але в нашій родині усі розмовляють українською. Ми україномовна сім’я. Якщо до мене звертаються російською, то я все одно відповідаю українською. Російську знаю погано, тому мені щось нею пояснювати некомфортно.

Андрій з Теребовлянщини, 32 роки:

Загрози для української є, хоча війна йде не через мовний конфлікт. Та свою рідну мову треба оберігати. Спілкуюсь лише українською, я ж з Західного регіону. Навіть якщо до мене звертаються російською, відповідаю українською. Вони добре розуміють, не потрібно стелитись до них.  

Світлана, рівнянка, 52 роки:

Популяризувати і підтримувати українську треба, хоча не знаю наскільки такі акції є дієвими. Напевно до людей треба достукуватись трохи з іншої сторони. Я росіянка і до 2014 р. розмовляла російською. При цьому вживала багато й українських слів. Але після подій 2014 р. намагаюсь розмовляти українською. Вдома все ще спілкуюсь російською. Та помітила, що думаю вже частіше українською.  

 У День філолога редакція газети «7 днів» приєднується до вітань, які линуть на адресу фахівців! Вітаємо Вас з професійним святом! Бажаємо міцного здоров’я, щастя та радості на щодень! Нехай Ваша праця відкриває для нас усіх нові горизонти пізнання, робить нашу мову доступною та зрозумілою кожному, багатою та змістовною серед інших мов! Сил та натхнення у роботі, пошанування від людей!

 

Оксана ПИЦЬКА

 

Ключові слова:

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 2 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?