Архів новин

Лікарі навчають рівнян тактичній медицині | Газета 7 Днів

Лікарі навчають рівнян тактичній медицині

11.07.2019 15:08
Переглядів:1311

Рятівником може стати кожен. У цьому переконані лікарі, які вже п’ять років навчають рівнян тактичній медицині.

  Унаслідок ДТП в Україні щороку гине в кілька разів більше людей, ніж у зоні збройного конфлікту на сході нашої держави. Як не сумно, але шість із десяти таких загиблих помирає через неправильно або зовсім не надану допомогу на місці події. Нещасні випадки, травмування чи різке погіршення здоров’я можуть статися з кожним і будь-де. Тож знати, як діяти ще до приїзду лікарів, не завадить не лише на дорогах, а й на вулицях міста, в парку і навіть на дитячому майданчику. 

  У цьому переконаний наш співрозмовник – відомий рівненський хірург, голова громадської організації «Білі берети» Юрій ТАРАСЮК

 

  – Піти на курси першої домедичної допомоги вирішують одиниці. Адже, поки з людиною все добре, вона вважає, що їй навряд чи знадобляться такі знання. Чи це правильно?

  – Щодня трапляються сотні нещасних випадків: комусь стало зле, хтось упав і поранив голову, часто доводиться чути про погрози і застосування зброї чи вибухівки (якої нині багато на руках) під час побутових конфліктів. Небезпека може чекати на будь-кого навіть там, де людина й не сподівається. Хотілося б, аби такої неприємної миті поруч був хтось, хто знає, як діяти. Бо коли перехожий бачить біду, спочатку може запанікувати, потім починає викликати швидку допомогу. І до її приїзду, як правило, ніхто більше нічого не робить. Та цей час може стати вирішальним для людського життя. Коли йдеться про зупинку дихання чи значну крововтрату – кожна хвилина має вагу.

  У нас це питання на державному рівні ніяк не вирішено. Якщо військові і медики отримують хоч якісь знання і навички з тактичної медицини, то населення навчається лише власним коштом, та й то роблять це одиниці. Наш громадянин не готовий рятувати чиєсь життя. У розвинутих країнах Європи, Північної Америки ситуація суттєво відрізняється. Наприклад, у США 52% громадян навчалися на курсах першої домедичної допомоги, організованих і оплачених державою. Тож на вулиці завжди є кілька людей, які знають, як діяти у критичній ситуації, і готові врятувати життя. Статистика свідчить, що в тих випадках, коли нічого не робили і просто чекали приїзду швидкої (за лічені хвилини і з гарною комплектацією) смертність постраждалих була на 30–40% вищою, ніж коли хтось одразу надав допомогу. 

  На наших вулицях таких людей практично немає. Нещодавно був випадок, коли після тренінгу в бібліотеці до мене підійшла їхня працівниця і зі сльозами на очах розповіла історію свого родича. Він загинув рік тому під час пікніка, вдавившись шматком шашлику і задихнувшись. Ні друзі, ні рідні не змогли йому допомогти, бо просто не знали як. Швидка, яка доїхала досить швидко, лише констатувала смерть.

  – Як, на вашу думку, можна змінити цю ситуацію?

  – Вважаю, що насамперед потрібні просвітницькі кампанії у школах. Діти, підлітки краще сприймають і засвоюють нову інформацію. Їм варто почати давати базові елементарні навички, розуміння алгоритму дій при надзвичайній ситуації. Така робота має бути системною, тоді за 3–5 років третина нашого міста орієнтуватиметься в цих питаннях. Хто захоче знати і вміти більше, зможе навчатися додатково.

  Тому ми пропонуємо забезпечити всі міські школи сучасними навчальними матеріалами: посібниками та плакатами про надання першої допомоги. За час діяльності нашої організації (заснована в 2014 році) я підготував до друку два ілюстровані посібники, які ґрунтуються на сучасних європейських і американських протоколах. Їх нині запроваджують і у вітчизняній медицині. Відповідний проект подали на конкурс, аби отримати фінансування з громадського бюджету міста.

  За нашим задумом, кожній школі буде передано по кілька плакатів і 50 примірників інформаційного посібника. Якщо буде зацікавленість керівників навчальних закладів, можемо презентувати видання чи навіть провести навчання базовим навичкам надання першої допомоги.

  – «Білі берети» з 2014 року навчають основам тактичної медицини. Спочатку вашими курсантами були добровольці та професійні вояки, тепер навчаєте цивільних. А ви самі де здобули такі навички?

  – Інструкторами в нашій організації є люди з медичною освітою: два судинні хірурги, анестезіолог-реаніматолог, гінеколог, студент медичного університету та люди без медичної освіти, але з бажанням і талантом, які пройшли спеціальну підготовку. Коли після революції у 2014 році прийшла війна, почали гинути добровольці. Не можна було стояти осторонь, хотілося робити щось максимально ефективно, не просто збирати гроші чи необхідні речі. 

  А як з’явилася можливість освоїти тактичну медицину, ми скористалися нею. Навчались у військово-медичній академії в Естонії. Маємо натовські сертифікати. Багато вчились в Україні у британських і американських інструкторів.

  Із самого початку існування «Білих беретів» багато часу приділяли навчанню військових, бували на полігонах по всій Україні, в зоні проведення АТО. Вчили мобілізованих військових, добровольців. Коли ж запрацювала реформа в армії, почали діяти спеціальні навчальні центри з тактичної меддопомоги, які й перебрали цю освітню функцію з волонтерів на себе. Тож ми переключилися на навчання цивільних. Нині, на замовлення, інколи проводимо навчання в офісах чи на приватних підприємствах. Майже півтора року працювали з Інститутом підвищення кваліфікації вчителів, вчили освітян надавати першу допомогу.

  – Знаємо, що невдовзі плануєте організувати ще й бліцтренінги з домедичної допомоги. Розкажіть детальніше про це.

  – Повний курс триває шість днів. З понеділка до п’ятниці ми даємо теоретичну інформацію і навички. А в суботу кожен курсант відпрацьовує на практиці набуті знання та отримує відповідний сертифікат. 

  Вирішили організувати також бліцнавчання, яке триватиме дві-три години упродовж одного дня. Учасники тренінгу дізнаються про базовий протокол збереження життя. Він включає серцево-легеневу реанімацію (як промасажувати серце, як розпізнати тривожні стани, як діяти в певних критичних ситуаціях), а також роботу з кровотечами.

  Ми намагаємося не просто навчити, скажімо, як накладати джгут, а дати розуміння правильного алгоритму дій у разі виникнення кровотечі. Щоб людина усвідомила, як відбуваються ті чи інші процеси в людському організмі, як на них можна вплинути. Детально пояснюємо основи анатомії, природу патологічних станів, чим вони можуть загрожувати, аби за потреби наш курсант міг врятувати життя. Тобто коли доведеться діяти в надзвичайних умовах і розраховувати лише на власні сили і підручні засоби.

Експрес-курси з тактичної медицини відбуватимуться у п’ятницю і неділю, з 17 до 21-ї години.

Місце проведення: конференц-зал газети «Сім днів». 

Навчання безкоштовне.

Участь у курсах – за попередньою реєстрацією.

Детальніше про точні дати тренінгів повідомимо в одному з наступних номерів нашого тижневика.

Ключові слова:

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
6 + 7 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?