Руслан Шевчук: «У нас тут теж війна з Росією – енергетична» | Газета 7 Днів
Руслан Шевчук: «У нас тут теж війна з Росією – енергетична»
Після того, як я став заступником міського голови, всі почали питати мене про плани, перспективи, ідеї. Часто від мене хочуть почути якісь обіцянки. Але обіцяти можу тільки одне – нормально працювати. Та й планувати в нинішніх умовах важко – війна все-таки. Можна будувати плани, а завтра їх перекреслить ситуація на сході. Але й це зобов’язує працювати швидко: практично сьогодні на сьогодні.
Якщо говорити про плани й ідеї на найближчий час, то я тут сказав би два слова: енергозбереження і економія.
Ні для кого не секрет, що в сучасній війні окрім зброї використовують інші, інформаційні та енергетичні засоби. От саме в останньому ми можемо дещо зробити. У війні з Росією цього року нам Бог дав теплу зиму, і ми змогли пережити холодний період при тих обсягах газу, які мала країна. Це шанс і відстрочка, яку ми отримали, щоб швидко реформувати сферу теплопостачання. І тут не потрібно чекати сигналу від центральної влади. Є можливості, які можемо реалізувати тут на місці, у Рівному.
Уже в статусі заступника міського голови Рівного я мав зустріч з головним інвестиційним менеджером міжнародної Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) Ульфом Бойо. Ця організація, до якої входять Данія, Фінляндія, Швеція, Норвегія та Ісландія, фінансує проекти, спрямовані на поліпшення екологічної та енергетичної ситуації у Східній Європі.
Саме таким проектом, на нашу думку, і в НЕФКО це підтримують, є модернізація теплотраси на вулицях Сошенка-Макарова. Проект – сучасний, вигідний і трохи дорогий. За бюджетні кошти місто його навряд чи потягнуло б, а от з допомогою НЕФКО зробити це цілком реально. Для міста це зменшення втрати тепла і велика економія в коштах. Для мешканців – так само економія та отримання нормальних умов у теплі і гарячій воді.
Справа в тому, що згідно з проектом буде використана нова технологія. Хоча нова вона хіба для України, але давно застосовується в Європі. Вона передбачає використання по максимуму індивідуальних теплових пунктів, котрі дозволяють кожному конкретному будинку економити теплоносії та використання тепла. Крім того, використовується двотрубна подача води, замість чотиритрубної.
Спитаєте: яка різниця? Поясню. Це дозволяє в батареї і крани подавати воду різної температури залежно від погодних умов. Відповідно для мешканців це непомітно, бо в квартирі тепло, а в крані гаряча вода. А для міста – економія газу, а значить і грошей.
Звісно, тут ще є важливий нюанс – втрата тепла через тепломережі. Тому проект передбачає застосування сучасних теплоізольованих труб. Ми маємо обігрівати квартири і будинки, а не землю і асфальт. Уже ведемо мову з паном Ульфом Бойо про можливість заміни всіх зношених тепломереж міста. Поки що загальна вартість проекту 2,7 мільйона євро. Частина – у вигляді вже готового обладнання та матеріалів. Інша частина – оплата робіт.
Пан Ульф запевнив, що на найближчій асамблеї країн-донорів наш проект буде розглядатись як готовий до впровадження. Європа готова нам допомагати, ми маємо використовувати цю можливість на 110 відсотків.
Я взагалі вважаю, що не потрібно чекати вказівки зверху, а робити вже сьогодні, використовуючи всі можливості. І поки одні захищають країну зі зброєю, ми маємо захищати її тут і розбудовувати її такою якою ми б хотіли її бачити та передати дітям. Пафосно? Можливо. Не знаю, як сформулювати інакше, але знаю, як цього досягти.
Руслан ШЕВЧУК,
депутат Рівненської міської ради
7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.