Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Липень 2013
 

У Рівного спільні з країнами Європи економічні та комунальні проблеми | Газета 7 Днів

У Рівного спільні з країнами Європи економічні та комунальні проблеми

04.07.2013 00:00
Переглядів:169

Європейська громадськість постійно цікавиться станом справ в Україні. Депутат Рівнеради Світлана БОГАТИРЧУК-КРИВКО, яка є членом Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи від України, нещодавно побувала в турецькій Анкарі на засіданні комітету поточних справ конгресу. Про те, що хвилює сучасну Європу, про Україну в європейському просторі читайте в ексклюзивному інтерв’ю з рівненським повпредом у Європі.

– Світлано Кирилівно, нещодавно ви повернулися з Анкари, де відбувалося за­сідання комітету поточних справ Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. Які питання там розглядались?

– Туреччина – це одне з гарячих місць Європи. Основним питанням, що порушувалося на засіданні комітету, було вирішення конфлікту, що виник у державі. Мені довелося бути членом редакційної групи, яка готувала відповідне звернення щодо вивчення нових шляхів відновлення внутрішнього діалогу. Зокрема, європейська спільнота закликала владу Туреччини дослідити факти насилля з боку правоохоронних органів, забезпечити реалізацію фундаментальних прав громадян на свободу висловлювання своїх думок.

– Яке ваше загальне враження від країни і, зокрема, від її столиці?

– Це контрастна країна, різношерста в політичному й економічному розвитку. Там відчувається вплив трьох течій – курдської, ісламської і європейської. А ще вплив зовнішніх сил. Адже Туреччина була наступною в черзі після Хорватії (з 1 липня – член ЄС) на вступ до ЄС. Утім, зважаючи на конфліктну ситуацію у країні, цей термін відстрочили. Складається враження, що хтось просто не хоче, щоб Туреччина стала членом ЄС.

Цікаво, що вдень населення там працює, а після завершення робочого часу всі домогосподарки з каструлями виходять на балкони і починають гупати ними. Створюючи такий шум, люди прагнуть, щоб уряд їх почув.

У рамках засідання комітету відбулась також і зустріч з мером Анкари. Коли ми поцікавились, які найбільші проблеми в його місті, мер відповів, що це незаконне будівництво і не підтвердження фінансування на повноваження, які виділені органам місцевого самоврядування. Прикметно, що в України ті самі проблеми.

– Які ще питання порушували на засіданні комітету поточних справ конгресу?

– Окрім ситуації в Туреччині ми обговорювали реакцію місцевих і регіональних рад на економічну кризу в Європі. Цікаво, що в більшості держав Європи ці проблеми спільні. Одна з актуальних проблем у 80 відсотках держав – централізація влади і фінансування. В період кризи мотив нібито хороший, допомагає вижити. Утім, існує загроза того, що потім усе так і залишиться.

– Яка сьогодні економічна ситуація в Європі?

– Показники не надто оптимістичні. За даними міжнародних експертів, сьогодні в європейських країнах заборгованість по зарплатах сягнула в середньому 16 відсотків, а дефіцит бюджету – 17 відсотків. Вражаючі дані з безробіття, яке становить 12 відсотків, а в Іспанії та Греції взагалі 27 відсотків праце­здатного населення офіційно зареєстровані як безробітні. На 16 відсотків у країнах Європи виросли соціальні витрати.

– Чи був вироблений під час засідання конгресу план спільних дій? Що ж робити в такій ситуації? Як органам місцевого самоврядування пережити кризу?

– У Європі застосовують заходи жорсткої економії. Перш за все взяли під опіку ті групи населення, які не в змозі самі вирішити свої проблеми. Це багатодітні сім’ї, родини, у яких є інваліди, діти-сироти. Також рекомендовано оптимально використовувати природні, зокрема земельні, ресурси, проводити аукціони.

Окрім того, громадянам варто брати участь у прийнятті рішень. Перш ніж прийняти будь-яке рішення, владі слід запитати думку громади. І якщо більш як половина людей не розуміє суті реформи, то її не потрібно починати, натомість ще раз пояснити людям її необхідність. Уже настав час використовувати нові технології в послугах (центри надання адміністративних послуг), децентралізовувати податки, раціоналізовувати сферу послуг.

У країнах Європи скорочують людям години роботи, додаткові виплати, віддають перевагу роботі на дому. Слід чітко розмежувати функції, повноваження і фінансування органів влади, щоб не було дубляжу. І одна з головних умов – звітувати перед громадою щодо кожної копійки витрат, проводити опитування людей, які цілі вони визначають пріоритетними у фінансуванні.

– Як виглядає Україна на цьому тлі?

– Я мала нагоду виступати від України з цього питання. Зауважу, що ми маємо такі ж проблеми, як інші країни, і так само намагаємось їх вирішити. Зокрема, я акцентувала увагу на Програмі дій уряду, соціальних ініціативах Президента і на реформі органів місцевого самоврядування, яка визначена пріоритетною на 2013 рік. Також інформувала європейську спільноту про новий податок на нерухомість, який є місцевим. Усі надходження від використання земельних ресурсів теж віддано органам місцевого самоврядування.

Європейські колеги дізнались і про наші соціальні програми, реформу медичного обслуговування, програми енергозбереження, про створення центрів надання адміністративних послуг, стан ЖКГ і доріг у державі. Як виявилось, останнє – це проблема не лише України. Ям на дорогах стане більше і в Європі, тому що і в європейських країнах скорочуються видатки на органи місцевого самоврядування.

– Сьогодні точиться багато дискусій про те, чи варто Україні вступати в ЄС. Що ви думаєте з цього приводу?

– Багато хто говорить про те, що потрібно вступати в ЄС, але не каже про можливі ризики при цьому. Наприклад, права ЛГБТ(сексуальних меншин). Їх дотримання є однією з вимог вступу до ЄС. Або ювенальна юстиція. Це коли органи опіки мають більше прав над дітьми, ніж їхня сім’я. Вищезгадані питання справді хвилюють. Адже це порушення наших цінностей, передусім християнських. В Україні історично склалося поняття сім’ї, як батька і матері. Однак у деяких країнах Європи вже на законодавчому рівні ці поняття заборонені. А існують наступні – «Parent 1» та «Parent 2», тобто «Один із батьків один» і «Один із батьків два».

По-друге, це наплив мігрантів. Сьогодні в деяких районах країн Європи їхня кількість перевищує кількість корінного населення. Я прихильниця європейських стандартів, коли йдеться про дотримання прав громадян та високі соціальні норми, та все ж нам слід думати про цінності, важливі для українського менталітету.

Розмову вела Марина ФУРС

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 0 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?