Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Червень 2014
 

Відомий, завжди новий і перспективний “Неоданс” | Газета 7 Днів

Відомий, завжди новий і перспективний “Неоданс”

19.06.2014 00:00
Переглядів:340

Це моє місто…

Чомусь вважають, що сучасної хореографії в колишньому Союзі не було. Але якщо розповідати про історію ансамблю «Неоданс», потрібно повернутися в 1990-й, коли на кафедрі народної хореографії в Рівненському інституті культури блискучий викладач Микола Гранкін (уже майже двадцять років працює у Москві) створив найперший, мабуть, в Україні колектив, який сповідував новий сучасний танець: ансамбль-квартет «Доктор Бугі».

Чутки, що в Рівному танцюють джаз, ураз дійшли до Білокам’яної. Побачити, упевнитися й познайомитися зі сміливцями-однодумцями до міста прилітав культовий «Свободный балет» Миколи Огризкова. Концерт той іще досі пригадують у Рівному. Так само, як і виступ-відповідь рівнян у Москві.

Роксана Горбачук, художня керівниця нинішнього «Неодансу» і старша викладачка кафедри хореографії, розказуючи про ті новаторські часи, аж засвітилася від ностальгії. Ще б пак: вона тоді була окриленою творчістю студенткою, а разом із нею танцювали друзі, з якими зараз поспілкуєшся хіба що через інтернет. Анжей Вавжинюк давно керує власним колективом у Польщі, Сергій Швайцер – в Ізраїлі, Олена Нестерук створила школу танцю в Каталонії…

Йшов 1993 рік. Ансамбль отримав нову назву: «Бі-боп данс». Танцювали джаз-модерн. Це був «найгарячіший» танцювальний напрям початку 90-х, отож гастролі й майстер-класи Україною, Європою, Росією на певний час були змістом життя молодих хореографів. Роксана Горбачук й Олена Нестерук тоді вже викладали у своєму виші. І, звісно, підтягнули в «Бі-боп данс» студентів. Квартет розрісся в чималенький колектив. Його мистецький напрям – ще більш екстравагантний. Контемпорарі – це безмежний світ для самовираження і постановників, і виконавців. Навколо щиро дивувалися, адже не те, що в Рівному, а в Україні такого танцювального синтезу з модерну, джазу, класики і східної культури ніхто не бачив, навіть не чув. А тут – студентський ансамбль.

Ті, хто вважає, що саме завдяки успішному і популярному, на вістрі світових новацій танцю колективу, який отримав згодом назву «Неоданс», у гуманітарному університеті з’явилася нова кафедра – сучасної та бальної хореографії, не помиляються. Концепцію й навчальні програми створили керівники «Неодансу». Завідувачем її призначили Володимира Годовського – тепер уже професора.

…а це в ньому ми

Життя, якщо його любити й не  лякатися, дарує час від часу перспективи, про які людина лише мріяла. Роксана Горбачук так і очолює ­студентський і завжди експериментальний «Неоданс». Тетяна Лобан прийшла в ансамбль іще старшокурсницею, вона виконувала карколомні сольні партії. А ось «народник»-першокурсник Андрій Скоцький (виступав у ­основному складі «Полісянки») – тоді буквально марив контемпом.

Андрій шукав можливості опанувати цей стиль у столицях, а тут, зненацька, просто «перед носом» побачив крізь шпаринку у дверях у власному ж університетському танцювальному залі репетицію ансамблю. Ті імпровізовані рухи здалися йому новим світом, струменем свіжого повітря, що охопило тіло і свідомість… _MG_7538

І – як не пригадати казку Андерсена – спочатку він боявся навіть попроситися до колективу, не вірив, що його візьмуть. Але невдовзі Андрія Скоцького запросили – помітили хорошу «школу». Соліст, «фанат», а потім і один із балетмейстерів (друга – Тетяна Лобан), багато років він і днює і ночує разом із колективом. У «Неоданса» рука виявилася легкою: обидва балетмейстери також працюють педагогами на кафедрі хореографії.

Нікого не дивує, що інколи чітко розділити теорію, тобто навчальний процес в університеті, і практику (постановочну роботу і репетиції в «Неодансі»), не візьмуться ні студенти, ні їхні наставники. Але в цьому нема й потреби. Як, наприклад, було не оцінити найвищими балами за навчання концертні, конкурсні й гастрольні виступи студентів, що танцювали в спектаклі «Дзвони Арагона», який колективно поставили на музику української композиторки Лесі Дичко? Так, саме ця спільна робота принесла «Неодансові» гран-прі на конкурсі сучасної хореографії «Карнавал-2007» у Польському Білостоці, зібрала десятки інших нагород в Україні й за кордоном і заслужила скрізь захоплення публіки та критиків.

– Через ансамбль пройшло тринадцять випусків студентів. Це – понад 100 лише тих, хто вчився або вчиться на сучасній хореографії, – спробувала хоча б приблизно полічити на наше прохання учасників усіх років художня керівниця «Неоданса» Роксана Горбачук. – Але до нас іще приходять із відділів народного танцю, з бального. Майбутній професіонал повинен мати необмежений світо­гляд, навчитися створювати добрі речі в будь-якому стилі.

Такий він, «Неоданс» – відомий і заслужений, завжди новий і перспективний. Звідси й назва: «Новий танець».

Сергій СНІСАРЕНКО

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
7 + 12 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?