Архів новин

Людина, яка навчила танцювати голку | Газета 7 Днів

Людина, яка навчила танцювати голку

01.03.2018 11:09
Переглядів:445

Щоб хотілося носити – таку мету ставить перед собою, коли береться щось вишивати, рівнянка, яку по праву можна вважати законодавицею сучасної вишивки. Більше того, ця жінка зуміла піднести цю справу свого життя до рангу високого мистецтва, що здатне викликати приємні емоції, аж до сліз радості. Саме такими є відгуки про філігранні витвори майстрині шанувальників її вишивального таланту. Сьогодні ця унікальна майстриня вишивки, викладач Рівненського центру професійно-технічної освіти сервісу та дизайну Інна ЯНКОВСЬКА – наша співрозмовниця.

– Інно Петрівно, знаючи ваш професійний доробок, можна сказати, що у вашій особі представлена українська школа вишивання.

– Як кажуть, збоку видніше. Вишивці як професії я присвятила більш як тридцять років життя… На пропозицію моїх колишніх викладачів свого часу ілюструвала навчальний підручник «Технологія вишивки», за яким в Україні вчаться цьому ремеслу з 1997 року. Та коли я висловлювалась про свій намір поїхати повчитися ще чомусь, то не раз чула у відповідь: навіщо щось шукати, коли у тебе вже склалася своя школа вишивки?

– На яких засадах стоїть ця школа і взагалі ваш вишивальний стиль?

– Можливо, я сама того не усвідомлюючи, з роками виробила його. Знаю дуже багато технік вишивки і вмію поєднати їх в одному виробі. Люблю додати до вишивки ще якісь матеріали: шматочки тканини, мережива, нитки різної структури. Такий виріб виходить по-сучасному. У поєднанні різних технік і матеріалів і полягає мій вишивальний стиль. Коли вперше спробувала скомбінувати їх і у мене це добре вийшло, було таке відчуття, ніби народилося щось приємне і цікаве. Іще дуже полюбляю інтерпретувати народну вишивку на сучасний манер.

– Є художники, які малюють пензлем, а ви – голкою.

– Але спочатку малюю олівцем. Художник я – тільки для своїх вишивок, і взагалі малюю все лише для вишивки. Та й навіть коли роблю ескіз на папері, у готовій вишивці він все одно зазнає змін. Буває, наводжу тільки контури, а всю картинку «малюю» з голови. «У тебе голка танцює», – якось сказала мені моя колега, коли побачила мене за вишивальною машиною. Мабуть, таким і є зовнішнє відображення мого художнього натхнення. Люблю імпровізувати, бо при цьому практично кожна робота виходить неповторною.

– У господарстві, кажуть, є тисяча дрібниць. А у вишивці?

– Важливих дрібниць, на які у процесі роботи звертаю увагу, є справді тисячі: від величини узору, добору ниток і технік до розміщення на виробі та його пошиття. Навіть один і той же узор лягає по-різному. Я його збільшую чи зменшую, зміщую… Рідко який узор не переробляю. Бо вишите має не вивищуватися над людиною, а гармонійно її прикрашати, підкреслювати її індивідуальність.

– Вам легко розпрощатися зі своїми «новонародженими» виробами?

– Не завжди. Бо ж вишиваю я від серця, від душі. Деколи є дуже дорогі для мене роботи, які наче від серця відриваєш. То я зрештою зрозуміла: потрібно все відкласти й одразу відтворити для себе дорогоцінний зразок.

– Що компенсує вам професійну самовідданість?

– Віддаю вишиту річ, а в людини – сльози замилування на очах. «Я вишите вами плаття все літо носила», «По вишиванки тільки до вас буду приходити!» – хіба може бути щось більше за ці слова визнання? Люблю цю справу настільки, що не бачу в ній жодної рутини.

– Ваша улюблена техніка вишивки…

– …гладь. Про мої вишивальні уподобання найбільш влучно висловилась моя клієнтка Олеся, яка стала моєю подругою. Вона хотіла замовити у мене вишиванку хрестиком. Але, знаючи, що мені більше до вподоби гладь, обрала її і при цьому сказала дорогі моєму серцю слова: «Гладдю ти розмовляєш, а хрестиком виходять завчені вірші». Для унаочнення: хрестик вивчається з набуттям лише другого, а гладь – п’ятого, найвищого кваліфікаційного розряду. Поділюся ще таким своїм спостереженням. Уся група, буває, вишиває гарнесенько-рівнесенько, а варто перейти від простіших технік вишивання до гладі, і з усієї групи лише дві, а може, три учениці зроблять це бездоганно.

– Цим своїм ученицям ви просто не залишаєте іншого вибору, ніж, наслідуючи ваш приклад, так само полюбити вишивання.

– Можливо. Помітила, що мої вихованки прагнуть досягти вершин фаху тоді, коли опановують хоча б половину знань і вмінь. Коли, так би мовити, починають відчувати смак цієї прекрасної творчої професії. Буває, заходять до мене і через кілька років, аби щось запитати, порадитись, як розмістити малюнок чи підібрати нитки. І я радію цьому, бо дуже люблю навчати дітей.

– Сучасні чоловіки схвалюють це одвічно жіноче заняття чи вважають його марною тратою часу?

– Зрештою, хіба не заради чоловіків насамперед твориться ця рукотворна краса? І вони її оцінюють належно. Пригадую, на одній з міських виставок молодий чоловік з інтересом оглядав вишиті вироби й раптом сказав: «Моя дружина теж іноді вишиває – для себе, для дому. Знаєте, я так люблю, як вона це робить». 

У мене аж очі засяяли з радості від почутого. Мені дуже хочеться, щоб жінки теж про це знали. Бо часто вони займаються не своєю, а чоловічою роботою, забуваючи про своє, жіноче.

У занятті вишивкою закладена перевірена віками життєва мудрість. Одна з моїх колег розповіла, що коли приходить з роботи втомлена і знервована, то сідає за вишивку. Це улюблене заняття допомагає їй перепочити і відновити внутрішню рівновагу. Домашні знають: мама зараз заспокоїться і прийде до них. Тобто для жінок заняття вишивкою – як щось святе, що дає сили жити і творити. Власне, й жіноча сутність невіддільна від творчості.

– Яку головну мету ви ставите перед собою, коли беретеся за вишивку?

– Вишити так, як для себе – щоб цей виріб хотілося носити чи користуватися ним. Був час, коли лише одиниці людей мали у своєму гардеробі вишиванки, тепер хіба одиниці їх не мають. І ця тенденція дуже втішає. Національний вишиваний одяг робить людей впізнаваними серед інших народів. Так само вишиті предмети побуту підкреслюють національну неповторність і самобутність. Про українську ж вишивку тепер говорять як про світовий бренд. Чимало й моїх робіт роз’їхалося по світах. Отож, беручись за кожну наступну вишивку, я знову й знову буду ставити перед собою роками вивірену мету – щоб вишиту мною річ хотілося носити.

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
11 + 2 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?