Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Листопад 2019
 

Засклені балкони: не стільки користі, як шкоди | Газета 7 Днів

Засклені балкони: не стільки користі, як шкоди

27.07 12:13

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а потім… забудовують. Можливо, цей елемент будинку став атавізмом?

Балкон – це статус, а не будка

Історично балкони, лоджії, відкриті тераси вважалися елементами пристойного житла, яке могли собі дозволити багаті люди. Балкон або лоджія є обов’язковою складовою квартири в багатоквартирному будинку, як санвузол, кухня чи передпокій. Без неї квартира не є повноцінною житловою одиницею, а може розцінюватись як тимчасове житло. Тому забудовник повинен здати помешкання в експлуатацію з усіма передбаченими нормативами складовими.

Балкон або лоджія (крім функцій комфорту проживання та естетики будинку) виконують роль безпечного майданчика під час пожежі. З відкритого балкона людей евакуйовують за допомогою телескопічної пожежної драбини. Але тільки з відкритої його частини!

Відкритий балкон чи лоджія – це зв’язок приміщення із зовнішнім природним середовищем, можливість бувати на свіжому повітрі, не виходячи за межі квартири. Особливо це важливо для фізично обмежених та стареньких людей. З цього приводу не можна не згадати так званий французький балкон, де огорожа встановлюється прямо в отворі дверей або з мінімальним майданчиком, де в кращому разі можна лише стояти. Його призначення суто романтичне: стояти і милуватися краєвидом. Для нашого мешканця це – річ зовсім безглузда, проте не треба відкидати й потребу людини бодай у такий спосіб покидати замкнутий простір і зберегти психічне здоров’я.

Без сонця

Засклений балкон, на жаль, позбавляє нас не тільки «романтики», а ще й нормативної інсоляції приміщення. Тобто сонячні промені вже не зможуть виконувати дезінфекцію житла, оскільки житлова кімната освітлюється так званим другим світлом. Крім того, витрачаємо більші кошти на електроенергію, оскільки знижується природне освітлення приміщення.

Хочу дати деякі пояснення стосовно освітлення «другим світлом». Це світло, яке проникає через суміжне приміщення та два віконні отвори. У даному разі суміжним буде засклений балкон. Засклення віконного отвору затримує близько 45% природного світла; забруднене скло – 50–70%.

Без комфорту

Аргументів «за» облаштування балконів віконними рамами, як правило, небагато. Найпопулярніший з них – зменшення тепловтрат. Та це неефективно. Доведено, що є сенс утеплювати весь фасад будинку, а локальні ділянки іноді завдають шкоди у вигляді конденсату на межах утеплювача. При цьому достатньо встановити якісні віконний і дверний блоки.

Чи може балкон бути коморою?

Створення додаткового літнього приміщення для зберігання домашніх речей і сушіння білизни можна прийняти за більш слушний аргумент. Та це якщо квартира дуже вже маленька. Тепер, купуючи житло, ми вибираємо залежно від наявних коштів будь-що. То зовсім не обов’язково ламати перегородки, стіни, щось замуровувати, пробивати, добудовувати «виносні» балкони. Купуйте те, що вам до снаги, і не робіть дурниць!

Може, це – «апендицит»?

Збільшення площі кухні чи житлової кімнати при об’єднанні заскленого балкона з існуючими приміщеннями – теж доволі сумнівне, небезпечне і дороге задоволення, якщо врахувати перенесення радіаторів опалення, демонтаж частини зовнішньої стіни, утеплення верхньої та нижньої балконної плит. Існують ризики руйнації балконної плити, тому що її несуча здатність обмежена, особливо в старих будинках зі збірними залізобетонними перекриттями. І це ще не все.

Якщо сусіди знизу та зверху не зробили те саме чи не виконали утеплення, то за рахунок різниці температур чорні сирі кути стелі та стін вам гарантовано. До того ж засклені балкони стають опалювальним об’ємом квартир, і відбувається розбалансування системи опалення.

Основи «дядькобуду»

Всі хочуть, щоб було як у людей. Важко втриматися при своїй думці й не робити так, як усі. Більшість людей, які склять балкони, керуються саме цим принципом. Та й фірми-забудовники часом самі вирішують, потрібен балкон майбутньому власникові помешкання чи ні. Уже ввійшло в систему, що напередодні здачі будинку в експлуатацію площа квартири «виростає» на певну кількість квадратних метрів. У більшості – за рахунок маніпулювання товщиною стін та включення балкона чи лоджії до основного об’єму квартири. Як відомо, площа балкона входить до загальної площі квартири з коефіцієнтом 0,3, а лоджія – 0,5. Щоб не втрачати кошти на коефіцієнтах, балкони просто зникають за скляними поверхнями.

Головний потерпілий – «лице» будинку

Ми порушили складне питання. Хочу додати лиш те, що будівельні норми не заперечують засклення балконів та лоджій. Але при цьому повністю передбачають вирішення цього питання на рівні проектувальників і на підставі затвердженого завдання з усією відповідальністю за прийняті рішення.

Наприклад, пункт 3.7 ДБН В.2.2-15-2005 наголошує: «Допускається засклення літніх приміщень при кухнях і житлових кімнатах за умови забезпечення в них нормованого коефіцієнта природного освітлення та повітрообміну». Не впевнений, що пересічний громадянин, навіть із вищою освітою, знає про цей коефіцієнт і зможе виконати розрахунок для прийняття рішення – склити свій балкон чи ні. Крім цього, яким чином влаштувати незасклену площадку на випадок пожежі згідно з приміткою 2 п. 4.10 того ж ДБН, якщо така не передбачена проектом? І, врешті, різноманітне засклення сильно шкодить зовнішньому вигляду будинку. В багатьох зарубіжних країнах будь-яке самовільне втручання в те, що називається фасадом будинку, карається миттєво і доволі відчутно. Трапляються, звичайно, й там подібні облаштування, але виконуються вони в дуже легких конструкціях з можливістю швидкого демонтажу, аби повернути балкону належний вигляд. У нас же на фоні загального правового нігілізму це питання з поля зору випало.

Відверто кажучи, мені не хочеться поширення штрафних санкцій, заборон та іншого чиновницького шабашу. Давайте просто розважливо підходити до своїх дій, поважати своє місто і не спотворювати його вигляд.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
5 + 7 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?